Zwroty podatków, rozliczenia z Holandii

Odzyskajmy swoje pieniądze, czyli o zwrocie podatku z Belgii

Tax
Tax
28 lipca 201917 sierpnia 2019

Z pewnością wiele osób pracuje za granicą w różnych krajach, jak na przykład Belgia. Jak rozliczyć pit to pytanie, które zadaje sobie wiele z takich osób. Postaramy się trochę pomóc w wyjaśnieniu całej tej procedurze.

Od czego zacząć

Na początku konieczne jest, aby wykazać, że osoba fizyczna mieszkająca na terytorium RP, zobowiązana jest do rozliczania całości dochodów bez względu na to, jakie jest miejsce uzyskiwania źródeł przychodów. Te przepisy nazywane są nieograniczonym obowiązkiem podatkowym. Osobą mieszkającą na terytorium RP uznawana jest osoba, która posiada tutaj centrum swoich gospodarczych oraz osobistych interesów lub przebywa na tym terytorium dłużej niż 183 dni w ciągu całego roku podatkowego. Zgodnie z podpisaną umową między Polską, a Belgią wynika, że oceniając miejsce zamieszkania, liczy się jej stałe miejsce. Z kolei, kiedy możemy wskazać dwa takie miejsca, liczy się to, gdzie mamy ściśle określone interesy gospodarcze oraz osobiste. Określenie takiego miejsca jest naprawdę ważne w wielu krajach, również w takich jak Belgia. Jak rozliczyć pit to dość ważne pytanie, na jakie trzeba poznać odpowiedź.

Musimy złożyć takie deklarację

Zgodnie z umową podpisaną między takimi krajami, jak Polska i Belgia, jak rozliczyć pit przyjmuje się metodę proporcjonalnego odliczenia. W takiej sytuacji dochód uzyskany za granicą wymaga zapłaty podatku dochodowego. Jednak na terenie Polski możemy obliczyć wartość podatku, który został zapłacony za granicą. Jesteśmy zobligowani do złożenia dwóch deklaracji, a mianowicie PIT-u 36 oraz PIT-u ZG. W pierwszej deklaracji w części D zobligowani jesteśmy do ujawnienia dochodów uzyskanych na terytorium Belgi oraz kosztów ich uzyskania. Będziemy mieli możliwość uwzględnienia również podatku zapłaconego na terytorium Belgii, jednak wartość odliczenia nie będzie mogła przekroczyć podatku obliczonego przed dokonaniem obliczeń, która w proporcjonalny sposób przypada na wartość dochodu uzyskanego na terytorium Belgii.

Zasady rozliczania podatku uzyskanego na terytorium Belgii również nie należą do tych najłatwiejszych, ponieważ musimy zapoznać się z wieloma przepisami prawa.

PITPodatkiPorady